ZWYRODNIENIE PLAMKI ZWIĄZANE Z WIEKIEM jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia widzenia u pacjentów powyżej 50rż. Choroba może dotyczyć zarówno jednego jak i obojga oczu i charakterysuje się krzywieniem obrazu, pogarszaniem widzenia oraz mroczkiem w części centralnej siatkówki czyli tzw. plamce żółtej.
Wyróżniamy 2 postaci choroby:
- tzw suchą, która charakteryzuje się odkładaniem małych żółtych ziarniatości zwanych druzami oraz osłabieniem i zanikiem komórek nabłonka barwnikowego siatkówki, co jest określane jako zanik geograficzny.
- postać mokra ( wysiękowa) charakteryzuje się powstawaniem włóknisto naczyniowej błony w plamce. Nieprawidłowe naczynia w centralnej części siatkówki stanowią przyczynę przesiąkania płynu, powstawania krwotoków a w rezultacie wytworzenie tarczowatej blizny w centrum pola widzenia.
W leczeniu AMD istotną rolę odgrywa odpowiednia edukacja i samokontrola pacjentów do czego służy np. test Amslera. O ile w suchej postaci podkreśla się znaczenie odpowiednich suplementów diety zawierających luteinę i zeaksantynę, postać wysiękowa wymaga dużo bardziej radykalnego postępowania jak np. podawanie zastrzyków anty-VEGF (avastin, lucentis) do komory ciała szklistego mających na celu zahamowanie powstawania nieprawidłowych naczyń siatkówki.