Gabinet Focus

tel:661-888-444 dr med. Agnieszka Siennicka
  • O mnie
  • Oferta
  • Cennik
  • Prasa
  • Choroby oczu
  • Kontakt
Zapisz się!
poniedziałek, 16 październik 2017 / Published in nowości, sprzęt

Chirurgia estetyczna powiek.

Pojawienie się guzka na powiece górnej bądź dolnej nierzadko potrafi budzić niepokój pacjentów,  gdyż jego pochodzenie, sposób leczenia i postępowanie są różnorakie, w zależności od tego z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
Często pacjenci z takimi zmianami zgłaszają się do kosmetyczki, chirurga bądź dermatologa,  którzy w dalszej kolejności  i tak zmiany na powiekach odsyłają na konsultację okulistyczną.
Guzy powiek to nowotwory skóry, które mogą mieć charakter zarówno łagodny, jak i złośliwy. Najczęściej wywodzą się z naskórka, rzadziej ze skóry właściwej i przydatków skóry, takich jak: gruczoły potowe, gruczoły łojowe czy mieszki włosowe.

Brodawki na powiekach.

Są to niewielkie guzki, które przez lata pozostają niezmienne aczkolwiek mogą się  rozrastać do większych rozmiarów i rozsiewać w okoliczne miejsca. Mogą mieć różne podłoże – zapalne, pourazowe, łojotokowe. Mimo że są to zmiany łagodne mogą być mylone z innymi zmianami skórnymi, np. rogowaceniem słonecznym lub niektórymi złośliwymi zmianami nowotworowymi (głównie czerniakiem skóry).

Brodawki są dobrze odgraniczone od zdrowej skóry, a ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. W zależności od nagromadzonego barwnika mogą mieć kolor zdrowej skóry, łagodnego znamienia bądź ciemno czarnego czerniaka

Brodawkom nie towarzyszą objawy, takie jak: ból, świąd, pieczenie. W przypadku mechanicznego podrażnienia może zdarzyć się krwawienie.

Kaszak powieki.

To inaczej niewielkie torbielki, które powstają z zagłębienia mieszka włosowego i gruczołów łojowych samoistnie lub w wyniku urazu i rosną powoli. Są okrągłe, różnej wielkości, najczęściej białe i  mają gładką powierzchnię. Po wyciśnięciu lub pęknięciu może wydostać się z guzka kaszkowata zawartość. Niestety samo wyciśnięcie kaszaka niekiedy nie wystarcza, gdyż jego wydzielina zaczyna się ponownie gromadzić, więc aby się go skutecznie pozbyć najlepiej elektrodiatermią zniszczyć torebkę otaczającą kaszak wraz z jego wnętrzem.

Róg skórny.

to brodawkowaty guzek, który powstaje wskutek wzrostu naskórka i charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem. Pojawia się najczęściej na skórze u osób starszych, w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Róg skórny przybiera postać stożkowatego tworu, najczęściej niewielkich rozmiarów. Niestety nie znika samoistnie i wymaga wycięcia chirurgicznego.

Cysta powieki.

Cysta w obrębie oka to łagodna otorebkowana zmiana, która może występować zarówno w obrębie spojówki jak i powieki górnej i dolnej. Wyglądem przypomina jasny guzek wypełniony przeźroczystym płynem. Pokrywający cystę nabłonek nie jest zmieniony chorobowo, a sama zmiana nie ma charakteru rozrostowego i występuje punktowo. Cysta może się jednak powiększać ze względu na ilość gromadzącego się płynu i wymaga usunięcia chirurgicznego, którego celem jest zniszczenie torebki i ewakuowanie płynu wypełniającego cystę. Płyn może mieć różną konsystencję od przeźroczystego wodnistego do bardziej mętnego i lepkiego. Usunięcie cysty wykonuje się w znieczuleniu miejscowym za pomocą diatermii i zazwyczaj nie wymaga założenia szwów chirurgicznych w związku z czym gojenie jest szybkie i nie pozostawia blizn.

Wszystkie powyższe zmiany można usunąć chirurgicznie , co niestety wiąże się z koniecznością założenia szwów lub w prosty bezbolesny sposób za pomocą elektrodiatermii.

Diatermia chirurgiczna

to nic innego jak nóż elektryczny czyli specjalne urządzenie medyczne stosowane do cięcia i usuwania różnych zmian skórnych za pomocą napięcia przemiennego o wysokiej częstotliwości około 0,5 MHz.

Zasada działania urządzenia opiera się na wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek powodującego w momencie przepływu prądu denaturację zewnątrz- i wewnątrzkomórkowego białka, a przy użyciu wyższej mocy urządzenia – rozdzielenie tkanek wywołane lokalnym ogrzaniem wody powyżej punktu wrzenia.
Zabieg jest szybki, bezbolesny i nie wymaga zakładania szwów.

Terminy / wizyty / kontrola

Umów wizytę

Najnowsze artykuły

  • Jak dbać o wzrok ? rozmowa dla Apteka Press

    Ekran komputera, smartfonu – to codzienno...
  • Kiedy skierować dziecko do okulisty?

      Wcale nierzadko zdarza się, że podczas k...
  • cysta spojówki

    Cysta spojówki, cysta powieki.

    Cysta w obrębie oka to łagodna otorebkowana zmi...
  • Nużeniec czyli demodex. Nieproszony gość na naszych powiekach.

    Nużeniec ludzki czyli DEMODEX  to pasożyt należ...
  • Lekarz przyjazny pacjentom.

    Dziekuję.  ...
  • Toniczny skurcz powiek inaczej blepharospasmus.

    Napadowy mimowolny toniczny skurcz powiek zwany...
  • Anatomia zła w reżyserii Jacka Bromskiego

    Nasz gabinet okulistyczny zamienił się na chwil...
  • Podstawowe choroby oczu: EPIDEMIOLOGIA

    Retinopatia cukrzycowa występuje u 28-37% chory...
  • Suplementy diety jako leczenie wspomagające w leczeniu krótkowzroczności.

    Refrakcją nazywamy zdolność i siłę załamywania ...
  • Adenowirusy – lecznicze działanie nawilżania oka.

    Nawilżanie oczu jako leczenie wspomagające w le...
  • Trokserutyna i rutyna jako wspomaganie mikrokrążenia w naczyniach oka uzasadnienie suplementacji w retinopatii cukrzycowej.

    Twoje Oczy. Magazyn dla Lekarzy nr 4/2014 Dr n ...
  • Wizyta domowa okulisty w Warszawie.

    Wizyta domowa kojarzy się najczęściej z interni...
  • Okulista dziecięcy - kącik dla dzieci

    Okulista dziecięcy – miejsce przyjazne dzieciom

    Okulista dziecięcy to wyjątkowa funkcja –...
  • Zespół suchego oka. Uszczelniamy kanaliki.

    Nasz ekspert: dr n. med. Agnieszka Siennicka, s...
  • Starczowzroczność. Co to jest, jak leczyć?

    Nasz ekspert: dr n. med. Agnieszka Siennicka, s...

Ważne artykuły

Cysta spojówki, cysta powieki.

Co to jest zapalenie spojówek?

Łzawienie oczu

Zaćma. Co to jest? Objawy choroby, rodzaje zaćmy i sposób leczenia.

Lokalizacja

Okulista Warszawa
ul. Łukowska 1 lok 12
dojazd liniami autobusowymi 141,158,168,182

04-113 Warszawa
tel.: 661-888-444
www: www.focusokulista.pl
e-mail: siennicka@focusokulista.pl

© Copyright dr A. Siennicka 2012

Uwaga! w celu umówienia wizyty na badanie pola widzenia lub zabiegu operacyjnego prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z recepcją.

TOP
W dokumencie znajdą Państwo informacje o przetwarzaniu danych osobowych w Gabinecie Okulistycznym Focus. Akceptuję. Czytaj więcej
Polityka prywatności

UWAGA! W CELU UMÓWIENIA WIZYTY
NA BADANIE POLA WIDZENIA LUB ZABIEGU OPERACYJNEGO
PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT TELEFONICZNY Z RECEPCJĄ

Umów Wizytę on-line

Umów Wizytę on-line

Zapisz się na wizytę