Wiosna za progiem, ale wiele osób właśnie teraz zaczyna się czuć gorzej . Kwitnące trawy i fruwające w powietrzu pyłki sprawiają, że alergicy skarżą się na zapalenie spojówek. Jak ulżyć swędzącym oczom?
Alergiczne kłopoty z oczami
Choroby alergiczne oczu powodują te same czynniki, które wywołują katar sienny: pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy i kurz. Oko broni się przed alergenami najlepiej jak może produkując łzy, które wypłukują wszystkie drobinki i zanieczyszczenia z oka. Jeśli jednak łzy sobie nie poradzą, wszystkie te pyłki i drobinki dostają się głębiej do błony śluzowej oka i wywołują stan zapalny.
Zwykle na początku wiosny trafia do mnie wielu pacjentów skarżących się na zaczerwienienie powiek i dokuczliwe swędzenie. Im dłuższy kontakt z substancją wywołującą alergię, tym objawy te są silniejsze i trudniejsze do zwalczenia. Najczęściej spotykane przez lekarzy rodzaje chorób alergicznych oczu to ostre alergiczne zapalenie spojówek, a także sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Zwykle pojawia się ono u pacjentów z katarem siennym. Oczy wówczas silnie łzawią i pieką. Spojówka często jest obrzęknięta, może również występować niewielka ilość śluzowej wydzieliny. Ta postać alergii występuje sezonowo.
Jak walczyć z takimi dolegliwościami Najskuteczniejszym sposobem jest likwidacja alergenu trudno jednak to zrobić, kiedy w powietrzu jest go mnóstwo. Dlatego pacjenci powinni stosować leki miejscowe: antyalergiczne krople do oczu. W leczeniu miejscowym stosuje się różne grupy leków, które mają usunąć objawy przykre dla pacjenta, takie jak łzawienie, przekrwienie lub obrzęk spojówek.
Bardzo często objawy chorób alergicznych oczu są lekceważone, zwłaszcza jeśli trwają sezonowo, tymczasem brak leczenia może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego w przypadku wystąpienia problemów należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i sposobów leczenia. Może się okazać, że przyczyną problemów, takich jak swędzenie lub łzawienie, jest zmęczenie oka bądź przeziębienie. Jeśli jednak okaże się, że jest to alergia lekarz wskaże optymalny sposób walki z nią. Kupując krople antyalergiczne, powinniśmy sprawdzić, czy nie zawierają konserwantów to zawsze zmniejsza ryzyko uczulenia na lek.
Preparaty powinno się stosować regularnie. Jeśli występują objawy, trudno oprzeć się np.?pocieraniu oczu. Warto jednak pamiętać, że w?ten sposób oko jest dodatkowo podrażniane oraz narażone na?kolejne infekcje bakteryjne. Pocieranie przynosi tylko chwilową ulgę, a?może przynieść niezbyt dobre skutki.
Agnieszka Siennicka okulistka