Niemal każdemu człowiekowi zarówno starszemu jak i dziecku zdarzają się bóle głowy. Niekiedy występują one sporadycznie i same ustępują, czasami w postaci nawracających ataków trwających od kilku godzin utrzymują się nawet do kilku dni.
Migrena to specyficzny połowiczy ból głowy najczęściej zlokalizowany w okolicy czołowej bądź skroniowej. Mogą temu towarzyszyć objawy ogólne takie jak: zmęczenie, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha. Istnieje nadwrażliwość na światło, zapach, czy hałas.
Często występującą postacią kliniczną jest tzw. migrena oczna, której towarzyszy tzw. aura wzrokowa. Pojawia się ona pod postacią migoczących błyszczących mroczków o zmieniających się kształtach. W początkowym etapie występują one w centrum pola widzenia stopniowo przemieszczając się na obwód i znikając po ok. 10-15 minutach. Mroczkom w polu widzenia towarzyszy często światłowstręt, jednostronny ból oka i głowy oraz przymglone widzenie.
Nawracające migreny stanowią wskazanie do wykonania pełnej diagnostyki okulistycznej aby wykluczyć inne dolegliwości takie jak np. ostry atak jaskry.