W czasach komputerów, klimatyzacji oraz zanieczyszczeń środowiska również młode osoby bywają często pacjentami gabinetów okulistycznych. Wady wzroku, zespół suchego oka, zapalenie brzegów powiek a nawet cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze dotyczą nie tylko ludzi starszych, ale również tych młodych i aktywnych zawodowo.
- wada wzroku
- a. krótkowzroczność charakteryzuje się tym, że nie widzimy dokładnie przedmiotów leżących daleko, natomiast bez większego problemu jesteśmy w stanie przeczytać gazetę. Odbierany przez oko obraz jest skupiany przed siatkówką i aby widzieć wyraźnie potrzebujemy go rozproszyć stosując do tego celu soczewki (-) czyli rozpraszające.
- b. nadwzroczność osoba nadwzroczna widzi dużo gorzej z bliskich odległości. Odbierany obraz jest skupiany za siatkówką a korekcja polega na stosowaniu soczewek (+) czyli skupiających.
- c. astygmatyzm zwany inaczej niezbornością oka, jest wadą wzroku powodującą nieostre widzenie, co jest niezależnie od odległości od oglądanego przedmiotu. Oznacza to, że osoby nim dotknięte mogą mieć problem z ostrym widzeniem przedmiotów zarówno znajdujących się blisko nich, jak i w sporej odległości. Jest to podstawowa różnica pomiędzy astygmatyzmem a krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Korekcja wady odbywa się za pomocą tzw. soczewek cylindrycznych.
- zespół suchego oka – polega na zaburzeniu w obrębie stabilności filmu łzowego pokrywającego powierzchnię gałki ocznej. Może on wynikać z nieprawidłowej produkcji łez, nadmiernego ich parowania, czy nieprawidłowej funkcji powiek. Dotyczy najczęściej osób pracujących przy komputerze, w klimatyzowanych pomieszczeniach, przy sztucznym oświetleniu, ale też palących papierosy oraz pijących mocną kawę i herbatę. Pacjenci skarżą się na uczucie zmęczenia oczu, ciężkości powiek, piasku w oczach, przekrwienie, światłowstręt. Niekiedy dolegliwościom tym może towarzyszyć łzawienie nasilające się na mrozie i wietrze.
- oko a ciąża – kobiety w ciąży wymagają kontroli okulistycznej z rozszerzeniem źrenicy i oceną dna oka. Badanie konieczne jest zwłaszcza u kobiet z krótkowzrocznością oraz u tych, u których w ciąży nastąpił wzrost ciśnienia tętniczego oraz cukrzyca.
- odwarstwienie siatkówki. Siatkówka jest jedną z tkanek gałki ocznej, która odpowiada za odbiór wrażeń wzrokowych i dalsze przetwarzanie informacji do mózgu. Składa się z 10 warstw. Niekiedy dochodzi do oddzielenia siatkówki od leżącej pod nią naczyniówki, co nazywamy odwarstwieniem siatkówki. Przyczyną takiej sytuacji mogą być np. zmiany zwyrodnieniowe z otworami siatkówki, przez które dochodzi do rozprzestrzeniania się płynu pod siatkówkowego, uraz oka, zmiany cukrzycowe w obrębie siatkówki, nowotwory gałki ocznej, przewlekłe stany zapalne. Pacjenci mogą odczuwać ciemne męty w polu widzenia, błyski, ubytek w polu widzenia postrzegany jako czarna zasłona przed okiem. Leczenie jest operacyjne.