Cukrzyca to choroba społeczna. Dotyczy coraz większej części społeczeństwa i to niemal w każdym wieku. Nie wszyscy wiedzą, że cukrzyca ma bardzo ścisłe połączenie z okiem i to okulista bywa czasami pierwszą osobą, która kieruje pacjenta do diabetologa.
Pacjenci z cukrzycą wymagają stałej kontroli okulistycznej. Zmiany w obrębie gałki ocznej mogą dotyczyć niemal każdego odcinka oka choć najczęściej lokalizują się na siatkówce. Dlatego bywa również odwrotnie, że to diabetolog prowadząc pacjenta cukrzycowego raz na jakiś czas prosi o zbadanie dna oka. Poniżej przykłady czego można się spodziewać w obrębie oka u pacjentów chorujących na cukrzycę:
- Powieki: trudno gojące się i nawracające zapalenia brzegów powiek, mnogie jęczmienie, zmiany ropne skóry o ciężkim przebiegu
- Rogówka: keratopatia neurotroficzna oraz zespół nawracających ubytków nabłonka
- Spojówka : redukcja naczyń, tworzenie się mikrotętniaków, odkładanie depozydów lipidowych w kk. śródbłonka i makrofagach błony wewnętrznej naczyń
- Deformacje albo sztywność jednej lub obu źrenic
- Przejściowe zaburzenia refrakcji ( szybko narastająca krótkowzroczność)
- Zaćma cukrzycowa
- Jaskra neowaskularna, neowaskularyzacja tęczówki
- Porażenie nerwów najczęściej III, IV, VI na skutek stanów zapalnych, krwawień, zakrzepów)
- Retinopatia cukrzycowa czyli zmiany zwyrodnieniowe siatkówki polegające na nieprawidłowym rozroście patologicznych naczyń, które mogą prowadzić do takich powikłań jak obrzęk plamki, krwotok do ciała szklistego, krwotoki śródsiatkówkowe, trakcyjne odwarstwienie siatkówki. Nie leczona retinopatia cukrzycowa może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.