Gałka oczna umieszczona jest w oczodole o kształcie piramidy i zajmuje jego przednią część. Chociaż wyglądem przypomina małą piłeczkę nie jest ona ściśle kulista. Składa się z dwóch odcinków. Przedni zwany rogówką dużo bardziej wypukły i tylny znacznie bardziej zbliżony do wycinka kuli. Pierwsze zawiązki tkanek ocznych, które można odróżnić od reszty płodu są już widoczne u 2 tygodniowego zarodka, a w 4 miesiącu życia płodowego są już obecne niemal wszystkie zawiązki podstawowych elementów oka.
Najdłuższy wymiar gałki ocznej jest w odcinku przednio tylnym i wynosi średnio 24 mm a najmniejszy pionowy ok 23 mm. U kobiet wszystkie średnice są o 0,5 mm mniejsze. Objętość gałki ocznej wynosi przeciętnie 7,2 cm3 a waga 7.49g.
Ściana gałki ocznej zbudowana jest w zasadzie z 3 błon. Najbardziej zewnętrzna ma biały kolor i dlatego potocznie przez ludzi nazywana jest białkówką choć jej rzeczywista nazwa brzmi twardówka. Jest ona pokryta cienką unaczynioną tkanką zwaną spojówką. To zapalenie tej części oka często kieruje nas do okulisty zwłaszcza gdy zaczerwienieniu i dolegliwościom bólowym towarzyszy ropa a oko jest tak zaklejone, że poranne wstawanie i otwarcie oczu graniczy niemal z cudem. Najbardziej do przodu wysuniętą częścią oka jest rogówka, która niczym szkiełko zegarowe wprawiona jest w twardówkę. To właśnie na tą część oka nakłada się np. soczewki kontaktowe.
Pod twardówką znajduje się środkowa błona, która zawiera w sobie zarówno naczynia (naczyniówka), mięśnie ( ciało rzęskowe) oraz barwnik ( tęczówka). W zależności od ilości barwnika oczy mogą być zielone, niebieskie, albo np. brązowe.
Najbardziej wewnętrzną część w oku stanowi siatkówka ( nie mylić z grą zespołową), która odpowiada m in. za odbiór promieni świetlnych, które wpadają do oka i przesyanie ich dalej do mózgu.
Wnętrze gałki ocznej dzieli się na część przednią i tylną. W części przedniej znajduje się rogówka, soczewka ( która gdy zmętnieje powstaje zaćma i trzeba się operować) oraz wspomnianą wcześniej tęczówkę. Otwór w środku tęczówki to źrenica. Tylną część oka, a właściwie jego całe wnętrze wypełnia galaretowata substancja żelowa o konsystencji nieco twardszej niż białko jaja kurzego.
Chociaż oko wydaje się tak niewielkie kryje w sobie tak wiele…