Pojawienie się guzka na powiece górnej bądź dolnej nierzadko potrafi budzić niepokój pacjentów, gdyż jego pochodzenie, sposób leczenia i postępowanie są różnorakie, w zależności od tego z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
Często pacjenci z takimi zmianami zgłaszają się do kosmetyczki, chirurga bądź dermatologa, którzy w dalszej kolejności i tak zmiany na powiekach odsyłają na konsultację okulistyczną.
Guzy powiek to nowotwory skóry, które mogą mieć charakter zarówno łagodny, jak i złośliwy. Najczęściej wywodzą się z naskórka, rzadziej ze skóry właściwej i przydatków skóry, takich jak: gruczoły potowe, gruczoły łojowe czy mieszki włosowe.
Brodawki na powiekach.
Są to niewielkie guzki, które przez lata pozostają niezmienne aczkolwiek mogą się rozrastać do większych rozmiarów i rozsiewać w okoliczne miejsca. Mogą mieć różne podłoże – zapalne, pourazowe, łojotokowe. Mimo że są to zmiany łagodne mogą być mylone z innymi zmianami skórnymi, np. rogowaceniem słonecznym lub niektórymi złośliwymi zmianami nowotworowymi (głównie czerniakiem skóry).
Brodawki są dobrze odgraniczone od zdrowej skóry, a ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. W zależności od nagromadzonego barwnika mogą mieć kolor zdrowej skóry, łagodnego znamienia bądź ciemno czarnego czerniaka
Brodawkom nie towarzyszą objawy, takie jak: ból, świąd, pieczenie. W przypadku mechanicznego podrażnienia może zdarzyć się krwawienie.
Kaszak powieki.
To inaczej niewielkie torbielki, które powstają z zagłębienia mieszka włosowego i gruczołów łojowych samoistnie lub w wyniku urazu i rosną powoli. Są okrągłe, różnej wielkości, najczęściej białe i mają gładką powierzchnię. Po wyciśnięciu lub pęknięciu może wydostać się z guzka kaszkowata zawartość. Niestety samo wyciśnięcie kaszaka niekiedy nie wystarcza, gdyż jego wydzielina zaczyna się ponownie gromadzić, więc aby się go skutecznie pozbyć najlepiej elektrodiatermią zniszczyć torebkę otaczającą kaszak wraz z jego wnętrzem.
Róg skórny.
to brodawkowaty guzek, który powstaje wskutek wzrostu naskórka i charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem. Pojawia się najczęściej na skórze u osób starszych, w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Róg skórny przybiera postać stożkowatego tworu, najczęściej niewielkich rozmiarów. Niestety nie znika samoistnie i wymaga wycięcia chirurgicznego.
Cysta powieki.
Cysta w obrębie oka to łagodna otorebkowana zmiana, która może występować zarówno w obrębie spojówki jak i powieki górnej i dolnej. Wyglądem przypomina jasny guzek wypełniony przeźroczystym płynem. Pokrywający cystę nabłonek nie jest zmieniony chorobowo, a sama zmiana nie ma charakteru rozrostowego i występuje punktowo. Cysta może się jednak powiększać ze względu na ilość gromadzącego się płynu i wymaga usunięcia chirurgicznego, którego celem jest zniszczenie torebki i ewakuowanie płynu wypełniającego cystę. Płyn może mieć różną konsystencję od przeźroczystego wodnistego do bardziej mętnego i lepkiego. Usunięcie cysty wykonuje się w znieczuleniu miejscowym za pomocą diatermii i zazwyczaj nie wymaga założenia szwów chirurgicznych w związku z czym gojenie jest szybkie i nie pozostawia blizn.
Wszystkie powyższe zmiany można usunąć chirurgicznie , co niestety wiąże się z koniecznością założenia szwów lub w prosty bezbolesny sposób za pomocą elektrodiatermii.
Diatermia chirurgiczna
to nic innego jak nóż elektryczny czyli specjalne urządzenie medyczne stosowane do cięcia i usuwania różnych zmian skórnych za pomocą napięcia przemiennego o wysokiej częstotliwości około 0,5 MHz.
Zasada działania urządzenia opiera się na wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek powodującego w momencie przepływu prądu denaturację zewnątrz- i wewnątrzkomórkowego białka, a przy użyciu wyższej mocy urządzenia – rozdzielenie tkanek wywołane lokalnym ogrzaniem wody powyżej punktu wrzenia.
Zabieg jest szybki, bezbolesny i nie wymaga zakładania szwów.