Napadowy mimowolny toniczny skurcz powiek zwany inaczej blepharospasmus jakkolwiek skomplikowanie brzmi dla pacjenta w praktyce wygląda tak, jakby nagle zaczęły mimowolnie kurczyć się powieki i nie jest się w stanie nad tym zapanować. Powyższe tiki, bo tak można to również nazwać potocznie mogą nasilać takie czynności jak ostre światło, stres, czytanie czy prowadzenie samochodu. Kurcze dotyczą mięśnia okrężnego oka znajdującego się pod skórą w okolicy oczodołu, a niekiedy nasilony kurcz powiek może angażować także inne mięśnie górnej części twarzy, powodując powstanie nienaturalnych grymasów . Zazwyczaj objawy występują obustronnie. Choroba pojawia się najczęściej koło 60 tego roku życia i zdecydowanie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn w stosunku 3:1. Nieleczony blepharospasmus może niemal całkowicie wyłączyć pacjentów z normalnego funkcjonowania , gdyż niekontrolowane skurcze powiek ograniczają wykonywanie prostych codziennych czynności takich jak czytanie, oglądanie telewizji, robienie zakupów, czy prowadzenie samochodu. Może to być przyczyną tzw. przejściowej funkcjonalnej ślepoty, która pomimo, że nie upośledza ostrości widzenia powoduje jednak, że pacjent nie może samodzielnie otworzyć oczu i w związku z tym i tak nie widzi. Tak jak niektóre czynniki mogą nasilać tiki tak również inne bodźce jak relaks czy spacer mogą je tłumić.
Metodą leczenia kurczu powiek jest podawanie do mięśnia okrężnego oka toksyny botulinowej zwanej inaczej jadem kiełbasianym. Substancja wpływa na połączenia pomiędzy mięśniami i nerwami uniemożliwiając tym samym wydzielanie na ich zakończeniach nerwowych przekaźnika chemicznego o nazwie acetylocholina, co w konsekwencji prowadzi do zwiotczenia mięśni. W naturalnym środowisku toksyna produkowana przez bakterie beztlenowe o nazwie Clostridium botulinum. Substancja ta w zależności od zastosowanej dawki może mieć działanie silnie trujące dla organizmu lub wręcz odwrotnie znajduje swoje zastosowanie w medycynie w leczeniu takich chorób jak dystonie ogniskowe oraz poudarowa spastyczność mięśni. O bezpieczeństwie leczenia toksyną botulinową może świadczyć również jej szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej oraz u osób skarżących się na nadmierną potliwość
Zabiegi z podaniem botoxu wykonujemy w znieczuleniu miejscowym wykonując kilka nakłuć podskórnych wzdłuż mięśnia okrężnego okaz za pomocą specjalnej cienkiej igiełki. Zostaje w ten sposób zahamowana nadaktywność mięśnia, co prowadzi do ustąpienia lub znacznego zmniejszenia się objawów kurczu. Należy wiedzieć, że działanie toksyny botulinowej jest ograniczone w czasie. Na widoczny efekt należy poczekać niekiedy nawet do 2 tygodni a zabieg wymaga regularnych powtórzeń w odstępach około 3 -miesięcznych.