Badanie dna oka jest prostą, nieinwazyjną metodą przyżyciowej oceny stanu naczyń człowieka, która jest niejako odzwierciedleniem tego, co dzieje się w całym organizmie. Zmiany rozwijają się z różną prędkością, w zależności od wieku pacjenta, jak również obecności chorób towarzyszących.
Wyróżniamy tzw. 4 stopnie angiopatii nadciśnieniowej:
1. zwężenie tętnic i pogrubienie ich ścian
2. ucisk stwardniałej tętnicy na żyłę, co powoduje pozorne przerwanie prądu krwi. W praktyce wygląda to tak jakbyśmy nogą ucisnęli na wąż ogrodowy powodując jego rozdęcie po obydwu stronach.
Warto wspomnieć, że większość ludzi chorujących na nadciśnienie tętnicze ma przynajmniej I lub II stopień zmian na dnie oka. Nie wpływa to na pogorszenie widzenia, ale może być cenną wskazówką dla internisty na temat stanu naczyń.
3. zmiany w centralnej części czyli tzw. plamce żółtej w postaci drobnych krwotoczków albo żółtych wysięków
4. obrzęk tarczy nerwu wzrokowego ( w tym stanie pacjenci mają już często rozległe zmiany np. w nerkach i innych organach)
Badanie dna oka jest proste i bezbolesne. Wymaga jednak rozszerzenia źrenic i dlatego nie zaleca się przyjeżdżać do okulisty tego dnia samochodem, gdyż przez ok 3 godziny widzenie jest nieco gorsze zarówno na daleko jak i blisko.