Dzieci nie są jedynie małymi dorosłymi. Badanie okulistyczne małych pacjentów wymaga zarówno doświadczenia jak i wiedzy bowiem istnieją spore odrębności anatomicznie i fizjologicznie pomiędzy oczami dzieci i dorosłych. Z mojego doświadczenia wynika, że każde dziecko w wieku 3-4 lat powinno być przebadane okulistycznie z rozszerzeniem źrenicy. Pomaga to nierzadko w przypadkowym wykryciu np. wady wzroku, czy niedowidzenia oraz innych nieprawidłowości ocznych.
- zez – z zezem mamy do czynienia w przypadku, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi mięśni gałek ocznych i oko zbacza w jakimś kierunku od położenia symetrycznego w stosunku do drugiego oka. W zależności od kierunku nieprawidłowego odchylenia mówimy o zezie zbieżnym, rozbieżnym, do góry, ku dołowi, a niekiedy o zezie skośnym. Przyczyny zeza mogą mieć różnego rodzaju pochodzenie np. choroby siatkówki, nerwu wzrokowego, wady wzroku, nieprawidłowości w obrębie oczodołu, mięśni gałek ocznych, a nawet urazy psychiczne czy choroby zakaźne. Pojawienie się zeza u dziecka powinno skłonić rodzica do pilnej konsultacji okulistycznej w celu ustalenia jego przyczyny i określenia dalszej drogi postępowania.
- wada wzroku – tj. krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. U dzieci wadę refrakcji określamy zawsze po podaniu kropli do oczu i rozszerzeniu źrenicy.
- gradówka – to twardy niebolesny guzek na powiece będący następstwem zaczopowania gruczołu i zatrzymaniem łojowej wydzieliny w obrębie tarczki powieki. Leczenie początkowo zachowawcze polega na stosowaniu okładów rozgrzewających oraz maści p/zapalnych. W przypadku braku poprawy gradówkę można ucisnąć i wyłyżeczkować. Nawracające gradówki u dzieci stanowią wskazanie do określenia, czy nie mamy do czynienia z wadą wzroku, przeprowadzenia badań krwi i moczu w kierunku np. cukrzycy czy źródeł procesu zapalnego.
- zapalenie spojówek – często towarzyszyć może infekcji ogólnej organizmu u dzieci. Charakteryzuje się przekrwieniem i bolesnością oczu, możliwym obrzękiem powiek i niekiedy ropną wydzieliną w worku spojówkowym.