Estetyka oka
Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa pozbawiona tkanki tłuszczowej. Najlepiej odzwierciedla nasze zmęczenie, niewyspanie, stres i niektóre choroby, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.
Kaszak na powiece
Kaszak na powiece to stan wymagający interwencji. Ewentualne zakażenie jego zawartości powoduje powstanie ropnia, który może zagrażać rozprzestrzenieniem się infekcji na otaczające tkanki, w tym na oko. Możliwe jest też przeniesienie bakterii do mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Kaszak powstaje wskutek zatkania ujścia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Wydzielina (masy keratynowe lub wydzielina komórek gruczołowych) gromadzi się sukcesywnie w zamkniętej przestrzeni i nie mając możliwości odpływu, tworzy torbiel skórną.
Kaszaki na powiekach – przyczyny występowania
Skóra powiek zawiera liczne gruczoły łojowe (których wydzielina zapewnia prawidłowe zwilżenie powierzchni rogówki) oraz mieszki włosowe rzęs. Kaszak powieki powstaje, wówczas gdy stan zapalnyspowoduje utrudnienie odpływu wytwarzanych w nich substancji. Najbardziej banalną przyczyną zamknięcia ujścia mieszka lub gruczołu jest obrzęk tkanek, będący objawem zapalenia. Powodem mogą być też inne stany chorobowe, takie jak zmiany trądzikowe, nadmierna ekspozycja na słońce, wysuszenie powiek, związane z pracą w
Usunięcie gradówki
Gradówką nazywamy przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego oka, który można uznać za odmianę gruczołu łojowego. Gruczoł tarczkowy znajduje się w wewnątrz tarczki powiek i przyjmuje postać rzędów, biegnących prostopadle do brzegu powieki. Jego zadaniem jest stałe natłuszczanie brzegów powiek – może się jednak zdarzyć, że gruczoł ten ulegnie zaczopowaniu i gromadząca się w jego wnętrzu treść stanie się źródłem procesu zapalnego.
Zapalenie gruczołu tarczkowego początkowo przyjmuje zwykle postać niewielkiego stwardnienia, zlokalizowanego na powiece. Wraz z upływem czasu stwardnienie to może przyjąć formę białawego guzka, przypominającego jęczmień – zdarza się zresztą, że bywa mylony z tego typu zmianą. Jęczmień najczęściej jest jednak zmianą dosyć bolesną. Jeśli dojdzie do rozwinięcia się stanu zapalnego w obrębie zatkanych gruczołów, powieka stanie się zaczerwieniona i obrzęknięta ( zwykle obrzęk nie występuje dopóki nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego).